NEJLEPŠÍ CESTA K ÚSPĚŠNÉMU SLOGANU ODHALENA!
Tvorba sloganu je alchymie. Když se dá dohromady pár správných slov, vznikne magický koktejl, který vám pomůže prorazit a obstát v dravé konkurenci. Čtěte dál a nahlédněte do tajů úspěšných sloganů a naučte se psát claimy jako špičkoví sloganisté.
Datum: 2. 2. 2020

Tvorba sloganu je alchymie. Když se dá dohromady pár správných slov, vznikne magický koktejl, který vám pomůže prorazit a obstát v dravé konkurenci. Čtěte dál a nahlédněte do tajů úspěšných sloganů a naučte se psát claimy jako špičkoví sloganisté.

INSPIRUJTE SE

Zapátrejte po tom, jakými slogany se prezentuje úspěšná část konkurence a načerpejte inspiraci. Nezapomeňte však na jedno důležité pravidlo. Slogan by měl být originální a odlišný, aby si vaši firmu, produkt nebo službu zákazníci nespletli.

Nemusíte se omezovat pouze na malý český rybník. Pokud vám nedělá problémy angličtina, senzační inspiraci pro slogany najdete také na zahraničních webech.

A CO NEJLÉPE FUNGUJE V ČESKU?

Air Bank …I banku můžete mít rádi
Česká pojišťovna …Chráníme vaše sny
Kofola …Když ji miluješ, není co řešit
Nespresso …What else?
Toyota …Today. Tomorrow. Toyota.
Hera …Pečení je radost. Hera je pečení.
Jihlavanka …Poctivá káva
Fernet …I muži mají své dny

ZMAPUJTE TERÉN

Než svůj skvostný slogan vypustíte do světa, zapátrejte nejprve na vyhledávačích, abyste nevědomky nezkopírovali cizí claim nebo jeho část. Přes autorský zákon zkrátka nejede vlak a jeho porušení se tvrdě trestá.

ZAPOJTE ROZUM I FANTAZII

Dobrý slogan má nápad, je originální a snadno zapamatovatelný. Dobrý slogan není dlouhý, má okolo 3-8 slov, neobsahuje vulgarismy a nic neříkající fráze (jsme nejlepší, jedničky na trhu…).

Nejlepší slogany působí na emoce, vyvolávají pozitivní myšlenky spojené s láskou, svobodou, sebevyjádřením. 

BeBe Dobré ráno …Energie na celé dopoledne
ČT4SPORT …Žijeme sportem
Liška …Na těchto základech můžete stavět
Rajec …Patentováno přírodou

Při tvorbě sloganů můžete pracovat také s rýmy, rytmem, hrou se slovy, dvojsmysly a přenesením významu. Nesnažte se ale být za každou cenu vtipní, abyste nestvořili paskvil, jako například slogan Hnutí otevřená radnice: „Otevřená radnice – vyšpulená zadnice“.

RÝMY

Rýmované reklamy frčely především za první republiky. V moderním marketingu se ale považují za staromódní a od jejich používání se upouští.

Výjimky ovšem potvrzují pravidlo a například slogan Seznamu si už většina uživatelů bez známého rýmu neumí ani představit. 

Seznam …Najdu tam, co neznám
Vanish …Skvrn a špíny se zbavíš
Kooperativa …Nezapnutý pás, nebezpečný špás

PŘENESENÍ VÝZNAMU

Zajímavé claimy vznikají také přenesením významu. Pokud má název vaší firmy nebo označení produktu více významů, nebojte se pustit do hry se slovy.

Shell …Aby váš motor skvěle Shell

„Největší reklamní kampaní v dějinách lidstva byl příběh Ježíše Krista. Jejím poselstvím byl univerzální slogan: „Milujte se navzájem“ a pozoruhodné logo: kříž.“

Olivero Toscani

JAK DŮLEŽITÝ JE SLOGAN PRO VÁŠ BYZNYS?

Má smysl lámat si hlavu vymýšlením sloganu? Potřebujete ho vůbec? Existují přece i úspěšné firmy, které slogan nemají. Odpověď není tak jednoduchá. Vždy záleží na tom, za jakým účelem slogan tvoříte.

Skvělou úlohu může claim sehrát při zavádění nového produktu nebo služby na trh. Díky chytlavému sloganu si lidé vaši firmu snadno zapamatují. Smysl má také v televizní reklamě, rádiu nebo na billboardech.

Pokud vytváříte osobní brand nebo korporátní identitu, není slogan vždy nutností. Než se prezentovat špatným sloganem, raději ho nepoužívejte vůbec.

TIP 

Než váš super slogan pustíte na web a natisknete na vizitky, dejte ho přečíst několika nezaujatým lidem. Tak si nejlépe prověříte, jak na druhé působí a jaké má šance na úspěch.

Přihlásit se k odběru článků

Přihlásit se k odběru článků

Připoj se k našemu odběru článků a měj vždy o krok na před před ostatními poradci. Využívej nejnovějších trendů dříve, než ostatní.

Přihlášení proběhlo v pořádku.