KDY POSTOVAT NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH A JAK ZÍSKAT NEJLEPŠÍ DOSAH?
Lámete si hlavu, kdy postovat na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru, aby měly vaše příspěvky co největší dosah? Publikovat chaoticky a bez rozmyslu, když zrovna máte čas a chuť, není ideální. Prozradíme vám, které dny a časy jsou nejlepší pro publikování na různých sociálních sítích a nebudeme šetřit ani dalšími tipy a triky. Tak vzhůru do světa sociálních médií!
Datum: 16. 1. 2021

KDY POSTOVAT NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH A JAK ZÍSKAT NEJLEPŠÍ DOSAH?

Lámete si hlavu, kdy postovat na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru, aby měly vaše příspěvky co největší dosah? Publikovat chaoticky a bez rozmyslu, když zrovna máte čas a chuť, není ideální. Prozradíme vám, které dny a časy jsou nejlepší pro publikování na různých sociálních sítích a nebudeme šetřit ani dalšími tipy a triky. Tak vzhůru do světa sociálních médií!

KDE A KDY?

Přední světové agentury a společnosti zkoumají postování na sociálních sítích ze všech možných stran a úhlů. K výzkumu používají data z analýz několika milionů zveřejněných příspěvků. Neexistuje ovšem univerzální recept, který by fungoval napříč sociálními sítěmi. Každá má svoje specifika a jiný okruh uživatelů. Proto se podíváme na zoubek všem nejznámějším sítím používaným v Česku. 

FACEBOOK

Podle studií pocházejících z Hubspotu, TrackManu, CoSchedule a Bufferu jsou nejlepšími dny pro postování na Facebooku čtvrtek, pátek a sobota. Názory na konkrétní časy zveřejnění příspěvků se liší, obecně je to ale doba mezi 13 a 17 hodinou. 

Někteří odborníci, jako například Mari Smith nebo Buzzsumo, však mají opačný názor a radí postovat naopak mimo tuto časovou špičku. Jejich vysvětlení je prosté – pokud zveřejňujete příspěvky v jiný čas než konkurence, budou uživatelé reagovat s větší pravděpodobností.

TIP: Nejvíce vám o své aktivitě na Facebooku prozradí přímo vaši fanouškové. Začněte používat nástroj Facebook Audience Insights, kde kromě údajů a o tom, kdy jsou vaši fanouškové nejaktivnější, najdete také informace o geografii, demografii a nákupním chování na vaší stránce.

INSTAGRAM

Instagram je oproti Facebooku poněkud atypický. Oproti modré síti je na Instagramu naopak nejhorším časem pro zveřejnění špička mezi 16 a 17 hodinou. V tuto dobu by váš příspěvek pravděpodobně zapadl mezi konkurencí. Společnost Expertise na zakládě svých studií zjistila, že nejlepší čas pro postování na Instagramu je po půlnoci – ideálně kolem 2 hodiny ráno. Zdá se to sice neobvyklé, ale můžete získat konkurenční výhodu. 

Jako vhodné doby pro postování se uvádí také ráno hned po probuzení mezi 7 a 9 hodinou, dále kolem obědové pauzy mezi 11 a 13 hodinou a večer mezi 17 a 19 hodinou. 

Na Instagramu nejsou specifické dny, kdy by bylo výhodnější postovat, jako je tomu u Facebooku. S konkrétním dnem pro zveřejnění si tedy nelámejte hlavu.

TWITTER

Podle studie z Bufferu, která zkoumala 4,8 milionů tweetů, je šance na největší počet kliknutí na post v brzkých ranních hodinách. Pokud honíte lajky, retweetujte pozdě v noci. 

Jiná studie společnosti SproutSocial naopak tvrdí, že top je čtvrtek kolem poledne. S oběmi variantami můžete experimentovat a nakonec uvidíte sami, který výsledek se potvrdí právě na vašem Twitteru. 

LINKEDIN

Na profesní síti LinkedIn jsou uživatelé aktivní nejvíce ve všední dny, a to především ráno před odjezdem do práce nebo po pracovní době. Podle výzkumů Hubspotu je ideální dobou pro zveřejnění nového příspěvku úterý, středa nebo čtvrtek mezi 7 a 8 hodinou ranní, kolem oběda nebo mezi 17 a 18 h odpoledne.

PINTEREST

Na Pinterest se chodí lidé bavit především po večerech a o víkendu. Dobrým časem pro zveřejnění postu je proto jakýkoliv den večer, nejlépe potom v sobotu mezi 20 a 23 hodinou večer. Vyzkoušet můžete také dobu mimo špičku mezi 2 a 4 hodinou ranní. 

4 TIPY NAKONEC:

Zapracujte na kvalitě obsahu.

Ani s nejlepším načasováním nebudou vaše posty fungovat, pokud bude jejich obsah nudný a nedomyšlený. Raději publikujte méně, ale kvalitně.

Používejte nástroje na plánování obsahu

Budete mít jistotu, že se všechny příspěvky zveřejní v přesně stanovený čas a ušetříte si čas i starosti. 

Zobrazujte reklamy v top dnech a časech.

Začněte pracovat s časem také ve svých placených kampaních. Nastavte si zobrazování reklam v nejlepších časech, dky jsou fanouškové on-line, a zlepšete výkon kampaní. 

Testujte a analyzujte.

Zkoušejte, co nejlépe funguje právě u vás. Testujte různé dny a časy, analyzujte a objevte vlastní algoritmus úspěchu. 

Přihlásit se k odběru článků

Přihlásit se k odběru článků

Připoj se k našemu odběru článků a měj vždy o krok na před před ostatními poradci. Využívej nejnovějších trendů dříve, než ostatní.

Přihlášení proběhlo v pořádku.