JAK PSÁT SKVĚLÉ TEXTY, I KDYŽ NEJSTE KREATIVNÍ?
Sedíte už hodinu nad prázdnou stránkou nebo se užíráte tím, že vaše texty nejsou nic moc? Říkáte si, že nejste dost kreativní a na psaní nemáte talent? Nemusíte potit krev ani čekat, až vás políbí múza. Stačí se naučit jednoduchá pravidla profesionálních psavců a půjde to skoro samo.
Datum: 21. 2. 2020

Sedíte už hodinu nad prázdnou stránkou nebo se užíráte tím, že vaše texty nejsou nic moc? Říkáte si, že nejste dost kreativní a na psaní nemáte talent? Nemusíte potit krev ani čekat, až vás políbí múza. Stačí se naučit jednoduchá pravidla profesionálních psavců a půjde to skoro samo.

VÁŠ KLIENT, VAŠE MÚZA

Pokud zrovna netvoříte milionovou kampaň pro Coca-Colu, nepotřebujete sršet originálními nápady. Vaše texty mohou skvěle fungovat, i když jste do vínku dostali spíše logické a kritické myšlení nežli kreativitu. 

Stačí vám jediná věc – naslouchat svým zákazníkům. Když vystihnete problém, který je trápí, a nabídnete jeho řešení, budete slavit úspěch.

UČTE SE OD SVÝCH ZÁKAZNÍKŮ

Problémy a potřeby vaší cílovky jsou nejlepším materiálem pro dokonalé prodejní texty.

Než se pustíte do tvoření, odpovězte si na 3 zásadní otázky:

  1. Co trápí vaše zákazníky?
  2. Jak to mohou vyřešit?
  3. Jakým jazykem hovoří?

Vytvořte si persony a zkuste se vcítit do svých zákazníků. Pokud jste s nimi denně v kontaktu, je to velké plus. Všimli jste si, jaká používají slova a jak popisují své problémy? Pokud ne, zkuste si zapisovat, co říkají a jak to přesně říkají. Nebo uspořádejte meeting a pozvěte kolegy ze zákaznického servisu.

NALAĎTE SE NA STEJNOU VLNU

Proč je důležité mluvit jazykem zákazníků? Jednu a tu stejnou věc totiž můžete popsat různými slovy. Čím více se přiblížíte skutečnému jazyku svých klientů, tím větší je šance, že zabodujete.

Představte si, že do vaší kanceláře přijde muž okolo čtyřicítky. Je unavený z celodenního pracovního maratonu a spěchá domů za svou rodinou.

„Hledám investici s výbornou likviditou a vysokým výnosem,” řekne vážným hlasem… Anebo ne? Když se přeneseme od školních učebnic a špatně dabovaných amerických filmů zpátky do reality, prohodí spíše „chci výhodně investovat”.

Nejspíš neřekne ani „potřebuji sjednat pojistnou smlouvu s pokrytím všech nejčastějších rizik”, ale prostě jen “chci spolehlivou pojistku”.

JASNĚ, SROZUMITELNĚ, VÝSTIŽNĚ

Nehledejte žádné složitosti a rovnou zapomeňte na květnatá souvětí. Používejte krátké a úderné věty. 

Texty by měly být jednoduché a srozumitelné, aby je pochopil úplně každý. 

Umlčte svou touhu blýsknout se znalostí odborných termínů a cizích slov. Raději pomozte klientovi s jeho problémem. Lidsky, jednoduše a obyčejně. 

Nakonec přidejte call to action, sexy titulek a prodeje začnou lámat rekordy.

Přihlásit se k odběru článků

Přihlásit se k odběru článků

Připoj se k našemu odběru článků a měj vždy o krok na před před ostatními poradci. Využívej nejnovějších trendů dříve, než ostatní.

Přihlášení proběhlo v pořádku.