Jak převálcovat konkurenci na Facebooku?
facebook marketing
Datum: 27. 4. 2021

Obstát v tvrdém konkurenčním boji není žádný med. Pokud bojujete o každého zákazníka a konkurence je o krok napřed, platí to dvojnásob. Přečtěte si náš praktický návod a naučte se nejúspěšnější taktiku přímo od vašich „úhlavních nepřátel”.

Co vám Facebook „napráší” na konkurenci?

Facebook sbírá o svých uživatelích celou spoustu dat. O vaší konkurenci vám toho prozradí možná víc, než se vám kdy snilo. Nemusíte být dokonce ani zdatný analytik, přehledná data najdete v nástroji „Stránky pro srovnání” na Facebooku. 

Běžte na svou stránku a rozklikněte kartu „Přehledy”. Pomocí tlačítka „Přidat stránky” vložte do srovnání vytipované stránky konkurence. Facebook Vám také automaticky stránky podobného zaměření do srovnání nabídne. Můžete tak zkoušet nepřeberné množství variant. Úplně ale postačí, když se zaměříte na své největší protivníky.

Během pár vteřin vám Facebook prozradí informace o celkovém počtu fanoušků, interakcí a příspěvků z posledního týdne. Jak si v konkurenčním boji stojíte? Máte co dohánět? 

TIP: Není od věci sledovat také nejlepší hráče na trhu. Od největších ryb v rybníku můžete načerpat inspiraci, jak Facebook rozjet naplno, jakým tématům se věnovat i jak často publikovat.

V kartě „Příspěvky” zjistíte, jak si vaše příspěvky stojí ve srovnání s konkurencí. Nemáte žádné reakce ani prokliky na web, zatímco konkurence sbírá jeden like za druhým a na webu se dveře s návštěvníky netrhnou? Podívejte se, jaké posty zveřejňuje, a inspirujte se. Nikdy a za žádných okolností ale u konkurence nekraďte. Kromě ostudy by vám totiž hrozil také postih za porušení autorského práva.

Jak vystopovat sponzorované příspěvky?

Jaké reklamy spouští na Facebooku vaše konkurence? A jak na ně reagují jejich fanoušci? Lajkujte stránky vašich konkurentů a brzy se vám objeví v kanálu vybraných příspěvků jejich reklamy. Narozdíl od organických příspěvků je nad reklamou vždy zřetelný nápis „sponzorováno”.

Pokud se chcete konkurenci podívat pořádně na zoubek, choďte občas na jejich web. Přihlaste se k odběru novinek z blogu nebo newsletteru. Tím se stanete součástí okruhu uživatelů, na které cílí svými reklamami. Brzy se vám bude zobrazovat více a více reklam, které můžete analyzovat.

TIP: Zapisujte si výsledky svého pátrání do přehledné tabulky a zohledněte získané poznatky při tvorbě redakčního plánu a nastavování kampaní. Screenujte si všechny reklamy, které vás nejvíce zaujaly, nebo měly pozitivní ohlas u fanoušků. 

Na koho konkurence cílí?

Základní informace o nastavení cílového publika reklamy najdete pod tlačítkem „Proč se mi tato reklama zobrazuje”.

Pokud chcete dostávat více relevantních reklam, aktualizujte si předvolby pro reklamy tlačítkem „Změnit předvolby…”. Můžete si nastavit okruhy témat, která vás nejvíce zajímají podle oboru, ve kterém působíte.

Sledovat konkurenci na Facebooku vám chvilku potrvá, výsledek bude stát za to. Když odhalíte skrytou taktiku konkurence, která přináší úspěchy, ušetříte si nejen mnoho pokusů a omylů, ale pravděpodobně také peněz. 

Přihlásit se k odběru článků

Přihlásit se k odběru článků

Připoj se k našemu odběru článků a měj vždy o krok na před před ostatními poradci. Využívej nejnovějších trendů dříve, než ostatní.

Přihlášení proběhlo v pořádku.