5 SLOVNÍCH ZÁŠKODNÍKŮ, KTEŘÍ ZAHUBÍ SEBELEPŠÍ TEXT
Objevují se znenadání jako blesk z čistého nebe a ničivou silou pohřbí každý prodejní text. Je jich celá spousta. Říká se jim slovní záškodníci. Dnes vám představíme 5 nejčastějších a nejhorších exemplářů. Vyhněte se jim obloukem a vaši zákazníci zajásají.
Datum: 8. 1. 2020

Objevují se znenadání jako blesk z čistého nebe a ničivou silou pohřbí každý prodejní text. Je jich celá spousta. Říká se jim slovní záškodníci. Dnes vám představíme 5 nejčastějších a nejhorších exemplářů. Vyhněte se jim obloukem a vaši zákazníci zajásají. 

JAK POZNÁTE SLOVNÍ ZÁŠKODNÍKY?

Negativní slova si na nic nehrají a poznáte je na první pohled. Výrazy, jako je například „problém, krize, komplikace” a jiné vyvolávají negativní emoce a při jejich používání v textu byste měli být opatrní.

Na rozdíl od negativních slov jsou slovní záškodníci dobře maskování. Jejich záludnost spočívá v tom, že působí nenápadně. Do lidského podvědomí ovšem vysílají stejné signály jako negativní slova. Pojďme si to vysvětlit na 5 příkladech.

1. SNAŽÍME SE 

Na první pohled naprosto neškodný výraz. Snaha se přeci cení, nebo ne? 

„Snažíme se poskytovat finanční služby, které směle obstojí v konkurenci jak cenou, tak i kvalitou.”

Snažíte se, to je pěkné… Ale ještě asi máte co dohánět. Pokud si nejste sami sebou a svou nabídkou jistí, jak vám může důvěřovat klient?

2. NAŠÍM CÍLEM JE/CHTĚLI BYCHOM

Mít v podnikání cíle je důležité. A kdo v životě nic nechce? Problém je, že vaše potenciální klienty nezajímáte vy ani vaše firma. 

Tím to ovšem zdaleka nekončí. Po přečtení těchto frází se v podvědomí automaticky rozsvítí varovná kontrolka. Chtějí něčeho dosáhnout, mají cíle… Ale ještě to asi nemají úplně vyladěné. Je to výkřik do tmy, kterým se v podstatě zříkáte odpovědnosti.

Pokud vaše prezentace pokulhává, sebevědomější konkurence vás roztrhá na kusy. Schválně, které texty vás spíše přesvědčí?

„Naším cílem jsou spokojení zákazníci.”  

„Máme už přes 10 000 spokojených zákazníků.”

„Chci vám ušetřit finance a doporučit nejvýhodnější hypotéku.” 

„Ušetřím vám finance a doporučím nejvýhodnější hypotéku.”

3. VYSOKÁ KVALITA

Vysoká kvalita, bezkonkurenční kvalita nebo dokonce velmi vysoká kvalita? Brrr, otřepanými frázemi nikoho neohromíte. 

Dnešní zákazníci jsou nároční a chtějí důkazy místo slibů.

Jak můžete své zákazníky přesvědčit, že jste jedničky? Prostě jim to dokažte! Pochlubte se svými úspěchy, vyzdvihněte vaše přednosti a pracujte s referencemi.

4. MŮŽETE

Pokud zrovna nesedíte ve smokingu a neobjednáváte si v restauraci večeři, na zdvořilostní fráze zapomeňte. Můžete není výzva. A kde chybí výzva, chybí také konverze. To už víte z našeho článku o call to action. V můžete se skrývá také nemusíte.

Pokud chcete prodávat, vyškrtněte tohle slovo jednou pro vždy ze svého slovníku. 

„S chytrým pojištěním můžete ušetřit 1 000 Kč.”

„S chytrým pojištěním ušetříte 1 000 Kč.”

„Slevu můžete využít na celý sortiment.”

„Využijte slevu na celý sortiment.”

5. PROKLIENTSKÝ PŘÍSTUP

Péče o klienta, proklientský přístup… na tyhle obraty narazíte na každém druhém webu. A když to má konkurence, vy to přece musíte mít taky! Nebo ne? 

Když svou práci odvedete na 100 % a uděláte pro své klienty maximum, je to proklientský přístup. A ten už dnešní zákazníci očekávají jaksi samozřejmě. Pokud ovšem ťukáte do klávesnice P-R-O-K-L-I-E-N-T-S-K-Ý P-Ř-Í-S-T-U-P, jsou to obyčejné plky. A ty nikoho nebaví číst.

„Ve svých textech, designu i ve způsobu, jakým prezentujete své nabídky, buďte 100% sami sebou.“

Nikki Elledge Brown

TIP

Nezapomeňte si projít také své starší texty. Pokud objevíte jednoho, dva, tři nebo více slovních záškodníků, sprovoďte je ze světa dříve, než zaútočí svou ničivou silou. 

Hranice mezi špatným textem, průměrným textem a dobrým textem je někdy tenká. I malá změna může dokázat zázraky. Sledujte náš blog a vypilujte své texty k naprosté dokonalosti.

Přihlásit se k odběru článků

Přihlásit se k odběru článků

Připoj se k našemu odběru článků a měj vždy o krok na před před ostatními poradci. Využívej nejnovějších trendů dříve, než ostatní.

Přihlášení proběhlo v pořádku.